fbpx

Často sa mi stáva, že ľudia nevedia, čo od koučingu čakať. Niekto si myslí, že je to ako u terapeuta, iný, že príde a dostane radu ….

Kouč  neradí

Koučing je rozhovor medzi koučom a koučovaným, kde sú obaja partnermi, to znamená, že kouč nie je pozíciou vyššie ani opačne.  Ide o partnerský rozhovor, je o dôvere, o viere, že klient vie najlepšie, čo je pre neho správne a aké je riešenie, cesta, smer. Kouč neposudzuje, kouč sa  pýta, ide do hĺbky, je plne sústredený na klienta, aby mohol zachytiť aj to nevypovedané, aby otázkami zacielil tak, že si klient nájde cestu na riešenie svojej témy, často vzniknú AHA momenty a nie je ani ojedinelé zistiť, že riešenie je celú dobu „ako na tácke“, len ho  nevidel. Niekedy stačí zmeniť z „Prečo sa mi to deje“ na „Čo ma to má naučiť“ , niekedy zase dobre padne sa pozrieť na tému z iných uhlov, akoby sa pozeral niekto iný… Koučing je práca na sebe a nie je ľahká, avšak po každom stretnutí bude klient bližšie k svojmu cieľu a to za tú prácu stojí.

Čo je dôležité povedať, koučing nerozoberá problém/tému, koučing hľadá riešenie, ako sa posunúť vpred želaným spôsobom a smerom. Na koučingu si klient hľadá odpovede, rozoberá napríklad či žije v súlade so svojimi hodnotami, či ide smerom akým chce, čo môže urobiť pre dosiahnutie svojho cieľa a mnoho mnoho iného.

Povolanie kouča nie je viazaná živnosť, môže ju vykonávať hocikto aj bez vzdelania. To robí koučingu ako takému zlé meno a často dochádza k zavádzaniu klienta. Je preto dôležité si vybrať kouča, ktorý má vhodné vzdelanie potvrdené certifikátom uznanej školiacej inštitúcie.

Certifikovaný kouč sa riadi etickým kódexom ICF( medzinárodná federácia koučov), dodržiava kompetencie kouča. Na Slovensku má pobočku ICF a sídli tu  aj Slovenskú asociácia koučov (SAKo), v ktorých môžu byť členmi iba certifikovaní kouči. Toto dáva klientovi záruku, že kouč má dostatočné znalosti a zručnosti. Kouč má povinnosť stále sa vzdelávať, aby mohol klientovi poskytnúť najvyšší možný servis. Je v poriadku, ak sa klient spýta kouča na vzdelanie.

Koučingové stretnutie u mňa prebieha nasledovne:

Prvé stretnutie je také „oťukávacie“, zoznamovacie,rozprávame sa o cieľoch, hodnotách, snoch, čo chcete dosiahnuť .. . Toto stretnutie trvá pol hodinu a je grátis. Po tomto stretnutí sa rozhodujete, či chcete absolvovať koučovacie rozhovory so mnou, či vám ako kouč „sedím“. Toto stretnutie vás k ničomu nezaväzuje.

Následne si rezervujete  už hodinový termín, kde presne zacielime, čo budeme riešiť, rozplánujeme kroky a začneme. U niekoho stačí jedno stretnutie, no častejšie ide o niekoľko stretnutí, keďže ani kouč nevie robiť zázraky na počkanie.

Koučingom nevieme riešiť ochorenia a závislosti.

Koučingové stretnutie prebieha buď online, alebo osobne v Nitre. Rezervujte si spoznávací hovor zdarma tu >>